Załącznik A

A. Część wstępna planowania

Plan działań

1. Problem priorytetowy do rozwiązania:

Relacje interpersonalne między uczniami  - prawidłowe relacje koleżeńskie.

1. Krótki opis problemu priorytetowego

Z przeprowadzonych badań standardu II wynika, że uczniowie mają możliwość uczestniczenia  w życiu szkoły, odczuwają wsparcie i życzliwość ze strony nauczycieli. Jednak wyniki badań ankietowych wykazały, że 54%  uczniów zachowuje się niewłaściwie w stosunku do swoich rówieśników. Na ten problem zwrócili również uwagę rodzice  (12% wypowiedzi rodziców).

Występowanie zachowań aspołecznych wśród uczniów (dokuczanie, ośmieszanie, zaczepki słowne, popychanie). Są uczniowie, którzy nie integrują się z resztą klasy i pozostają na uboczu (45% wypowiedzi uczniów). Uczniowie nie zawsze pomagają sobie. W czasie trwania przerw dochodzi najczęściej do przepychanek, potrąceń, zaczepek słownych, wulgarnego się wyrażania. Uczniowie nie zawsze pomagają sobie. W niektórych klasach jest mała integracja zespołów klasowych, przez co nie wszyscy uczniowie czują się akceptowani. Potwierdziły to obserwacje i opinie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

1. Uzasadnienie wyboru priorytetu

Ważnym zadaniem Szkoły Promującej Zdrowie jest budowanie przyjaznego klimatu społecznego sprzyjającego zdrowiu, satysfakcji ze szkoły i dobremu samopoczuciu w szkole uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów. Panujące nieprawidłowe relacje pomiędzy uczniami (brak uczynności, przychylności, sympatii), zaburzają ten klimat, dlatego też należy podjąć działania zmierzające do ich poprawy, co w efekcie wpłynie pozytywnie na szkołę jako miejsce w którym lubią przebywać, jest przyjazna atmosfera i dobrze będą wspominać w przyszłości, zwiększenie motywacji uczniów do nauki, a nauczycielom da satysfakcję z dobrze pełnionych obowiązków. Wyboru problemu priorytetowego dokonał zespół promocji zdrowia oraz wychowawcy klas, a został on zaakceptowany przez członków rady pedagogicznej.

1. Przyczyna/y główna/e istnienia problemu:

- Występowanie niezdrowej rywalizacji między uczniami;

- Wpływ czynników stresogennych np. nadmiar obowiązków, sytuacja rodzinna,

środowiskowa, nieprzewidziane okoliczności

- Uprzedzenia

- Nieporozumienia miedzy uczniami oraz ich rodzicami

- Brak empatii

- Uleganie złości

- Brak umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach;

- Brak umiejętności relaksacyjnych

- Potrzeba ,,wyżycia się" ruchowego po dłuższym unieruchomieniu

1. Rozwiązania dla usunięcia przyczyn/-y problemu
  • Integracja rodziców i uczniów w klasach
  • Nauka właściwych zachowań, relacji wobec innych osób
  • Uświadomienie uczniom ich mocnych stron
  • Uświadomienie konieczności wypoczynku oraz wskazanie jego aktywnych form
  • Uświadomienie skutków niewłaściwych zachowań
  • Nauka radzenia sobie prze uczniów w trudnych sytuacjach
  • Ukazanie pozytywnych wzorców zachowania
  • Zabezpieczenie wsparcia relacjach wychowawca-dziecko, rodzic- dziecko
  • Zapobieganie zachowaniom  przemocowym poprzez rozwój empatii
  • Doskonalenie umiejętności pracy z grupą
  • Zwiększenie świadomości rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie dziecka oraz świadomości własnej odpowiedzialności za proces wychowawczy
  • Kształtowanie pozytywnego obrazu siebie jako rodzica oraz pozytywnego obrazu własnego dziecka i wiary w jego potencjał i możliwości,
  • Organizowanie spotkań ze specjalistami
  • Przeprowadzenie pogadanek i rozmów w ramach godzin wychowawczych.
  • Udzielanie dzieciom i ich rodzicom/opiekunom informacji o dostępnych formach porad i konsultacji przez specjalistów oraz przez pedagoga szkolnego, wychowawców i nauczycieli
  • Organizowanie problematycznych i tematycznych spotkań wychowawczych z rodzicami
  • Stworzenie przyjaznego klimatu poprzez dobrą komunikację, osobowe relacje między nauczycielami i uczniami, udzielanie emocjonalnego wsparcia uczniom szczególnie w trudnych dla nich sytuacjach