Koncepcja szkoły promującej zdrowie | Plan działań tworzenia planu | ORE | Plan pracy szkoły promującej zdrowie- rok szkolny 2019/2020 | Nasze działania w roku szkolnym 2019/2020 | Zagrożenie epidemiczne- INFORMACJE | Poradnik | Rekomendacje MEN | Plan pracy Szkoły Promującej Zdrowie na rok szkolny 2020/2021 | Dla rodziców | SPRAWOZDANIE  Z  ROCZNEJ  DZIAŁALNOSCI  w  roku  szkolnym  2020/2021 | PLAN PRACY Szkoły Promującej Zdrowie w roku szkolnym 2021/2022 | SPRAWOZDANIE Z ROCZNEJ DZIAŁALNOSCI w roku szkolnym 2021/2022 | Badanie klimatu szkoły | RAPORT  PODSUMOWUJĄCY STARANIA SZKOŁY | PREZENTACJA  SZKOŁA PODSTAWOWA nr 1 | Certyfikat | Sprawozdanie z rocznej działalności w roku szkolnym 2022/2023

 

SPRAWOZDANIE Z ROCZNEJ DZIAŁALNOSCI

,,Szkoła Promująca Zdrowie”  w roku szkolnym 2021/2022

Opis problemu:

Uczniowie nie mają utrwalonych dobrych nawyków żywieniowych (spożywanie zbyt dużych ilości słodyczy, picie wysoko słodzonych napojów, nieregularna dieta, częste braki drugiego śniadania, złe wybory żywieniowe). Przyczyny istnienia problemu: Brak umiejętności dokonywania właściwych wyborów w zakresie produktów żywnościowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju, nieznajomość wartościowych produktów żywnościowych dla organizmu, zakup nie zawsze zdrowych produktów w sklepiku szkolnym. Kryteria sukcesu: Większość uczniów zmieni swój styl życia na prozdrowotny. Wykonanie przez uczniów gazetek ściennych i plakatów promujących zdrowy styl życia, aktywne uczestniczenie w różnych formach promocji zdrowia (projekty, pogadanki, prezentacje, zdjęcia, filmy); poznawanie zasady zdrowego odżywiania, pojęcie zdrowej żywności, prezentacja stoisk ze zdrową żywnością na Kiermaszu Świątecznym i Festynie Rodzinnym oraz udział uczniów w warsztatach dotyczących uzależnień.

 

Jak sprawdzono, czy osiągnięto kryterium sukcesu?

         Kryterium sukcesu sprawdzano na podstawie przeprowadzonej ankiety,  rozmów, dokumentów szkolnych , obserwacji bezpośredniej, ankieta

W jakim stopniu osiągnięto sukces?

        80% uczniów zna zasady zdrowego odżywiania i stara się je stosować

Uczniów do picia głównie wybierają wodę 82%, nieliczni ok 17% napoje ,  5% sok. Do szkoły chętnie przynoszą warzywno-owocowe przekąski i box z sałatkami, jogurty z musli i owocami lub koktajle. Dobry przykład zdrowego odżywiania dają nauczyciele i inni pracownicy szkoły. ( np.  w trakcie przerw można zobaczyć ich zobaczyć z koktajlem owocowym lub zdrowymi przekąskami)

         90% uczniów aktywnie uczestniczyło w różnych formach zajęć wychowania fizycznego i innych zajęciach sportowych

Zaobserwowano wzrost obniżonej sprawności fizycznej, dzieci i młodzieży. Jednaj w dalszym ciągu jest ona niska. Według nauczycieli w-f uczniowie posiadają bardzo niską wydolność i sprawność fizyczną. 92 % uczniów osób uczestniczy systematycznie na lekcjach wychowania fizycznego ( pojedyncze osoby w klasach zapominają o stroju sportowym na lekcje).

Zaburzone relacje rówieśnicze po powrocie do nauki stacjonarnej. Zła kondycja psychiczna

       85% uczniów zauważalna jest poprawa kondycji psychicznej, a także poprawę relacji rówieśniczych. uczniowie mogą liczyć na wsparcie ze strony kadry  

         pedagogicznej w trudnych sytuacjach.

 

Realizacja zadań

Nazwa zadania

Kryterium sukcesu

W jakim stopniu osiągnięto

kryterium sukcesu

Czego nie udało się zrobić i dlaczego?

Umieszczenie na drzwiach każdej sali emotikonek zachęcających do noszenia maseczek i dezynfekcji rąk

Uczniowie korzystają z urządzeń do dezynfekcji, na korytarzach szkolnych noszą maseczki

 

 

 

Nie wszyscy uczniowie pamiętają o noszeniu maseczek. (30% nie nosi). Uczniowie często zapominają o dezynfekcji rąk. Nauczyciele musieli przypominać

 

 

 

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole podczas reżimu sanitarnego, oraz w trakcie zajęć w salach, boiskach i obiektach sportowych

 

Uczniowie respektują zasady bezpieczeństwa

 

 

Nie  wszyscy uczniowie pamiętali o zachowaniu bezpieczeństwa podczas reżimu sanitarnego. W trakcie zajęć respektowali przepisy pracowni oraz boisk, Sali gimnastyczne i pływalni

 

Promowanie zdrowego odżywiania się w szkole

 

 

Uczniowie wybierają do picia wodę. Do szkoły chętnie przynoszą warzywno-owocowe przekąski i box z sałatkami, jogurty z musli i owocami.

 Dobry przykład zdrowego odżywiania dają nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

 

 

- W klasach I-III  odbyły się zajęcia dotyczące właściwego odżywiania i roli witamin. Nauczyciele przyrody i biologii w ramach lekcji przeprowadzili warsztaty. prezentacja filmu ,,Zachowaj równowagę”  -Pascal Brodnicki Zachęcał młodzież do zdrowego trybu życia

- ,,Jedz zdrowo cały dzień” – tworzenie jadłospisów

- ,,Z parapetu na talerz” – stworzenie ogródka warzywnego ( klasy I-III )

- ,,Zdrowie rodziny tkwi w śniadaniu” – zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców – klasy – I - III

- udział klas I – V w programach ”Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”

- ,,Witaminy to zdrowie” – zajęcia w klasach I-III 

- ,,Gdzie jest więcej witaminy?” -   zajęcia warsztatowe w klasach IV-VII

- ,,Na tropie witamin” - zajęcia warsztatowe w klasach IV-VII

- W miesiącu czerwcu uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w dwudniowych warsztatach ,,Zdrowe odżywianie” prowadzonych przez Fundację C.EduFun

 

Uczniów do picia głównie wybierają wodę 82%, nieliczni ok 17% napoje ,  5% sok. Do szkoły chętnie przynoszą warzywno-owocowe przekąski i box z sałatkami, jogurty z musli i owocami lub koktajle. Dobry przykład zdrowego odżywiania dają nauczyciele i inni pracownicy szkoły. ( np.  w trakcie przerw można zobaczyć ich zobaczyć z koktajlem owocowym lub zdrowymi przekąskami)

 

 

Udział klas I – V w programach ”Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”

 

 

Uczniowie chętnie zjadają otrzymane owoce i warzywa i wypijają mleko

 

 

Wszyscy uczniowie klas I-V korzystają z programu ,,Szklanka mleka” , ,,Owoce w szkole”. Uczniowie chętnie już w szkole zjadają otrzymane owoce i warzywa i wypijają mleko

 

 

Pogadanka w klasach VII – VIII

(wrzesień)

„Dlaczego młodzież sięga po alkohol?”

„Uzależnienie od alkoholu– przyczyny i skutki zdrowotne dla młodego organizmu

 

 

Duża grupa uczniów z zaangażowaniem włączyła się w dyskusję z prowadzącym oraz odpowiadała na pytania. Prowadzącą odpowiadała też na pytania uczniów.

Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem ze strony uczniów. Uczniowie są skutków i konsekwencji wynikających z zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej.  Potrafią podać przynajmniej dwie przyczyny sięgania przez młodzież po alkohol, a co najważniejsze podać jego skutki.

 

 

Lekcja bez klasy -dla klasI- III „Od ziarenka do bochenka”

 

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na których poznali etapy wypieku chleba oraz sami robili chleb. Poznali różne rodzaje pieczywa i ich walory odżywcze. Uczniowie docenili wartość pieczywa, gdyż dowiedzieli się ile osób musi pracować aby mogli na śniadanie zjeść kromkę chleba.

99 % uczniów brało udział w warsztatach. Niewielka grupa uczniów przynosi kanapkę z chleba własnego wypieku. Zauważalny jest niewielki wzrost przynoszenia do szkoły ciemnego pieczywa. Dzieci maja szacunek dla chleba. Dzieci nie wyrzucają pieczywa do kosza.

 

,,Sprzątanie świata” pod hasłem ,,Myślę więc nie śmiecę”

Udział społeczności szkolnej  z raz z rodzicami w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata” pod hasłem ,,Myślę więc nie śmiecę” . Skutek – dbałość o otoczenie.

 Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do akcji.  Włączyło się do niej kilkoro rodziców. Akcja przyniosła skutek w postaci zauważalnej ilość śmieci na boisku szkolnym i korytarzach. (Są nieliczne). Woźni maja mniej pracy.

Uczniowie wyrzucając śmieci korzystają z odpowiednich koszy.

 

 

 Próba ewakuacyjna

Uczniowie wiedza jak się zachować w przypadku zagrożenia.

 

Uczniowie wiedzą jak się zachować w przypadku zagrożenia

 

5 października 2021r uczniowie klas VIII brali udział w debacie - Program rekomendowany w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Odbyła się ona przy udziale  pedagog, terapeuta szkolny, terapeuta ds .uzależnień z grupy Atelier z Krakowa

Wzmocnienie postaw pro abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej”.

W debacie wzięło 100% obecnych uczniów. Prowadzący był zadowolony z zaangażowania uczestniczących. (76% aktywnie uczestniczących uczniów). Uczniowie są świadomi skutków i konsekwencji wynikających z zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej.  Potrafią podać przynajmniej dwie przyczyny sięgania przez młodzież po alkohol, a co najważniejsze podać jego skutki.

 

 

,, Z książka mi do twarzy”  - - propagowanie czytelnictwa realizacja Narodowego 

         Programu Czytelnictwa

 

Uczestnictwo dzieci w akcji

Wystawa fotografii na gazetce przy bibliotece oraz na stronie szkoły

 

,,Leki z domowej apteki” – poznanie naturalnych sposobów na odporność) poznanie  roślin leczniczych

(czosnek, imbir, cytryna, miód)- degustacja ,,zdrowej herbatki”

 

Dzieci zapoznały się z lecznicza mocą roślin. Promowanie picia herbat i naparów ziołowych oraz domowych  lemoniad.

Przeszło połowa dzieci w klasach II - V potrafi zaproponować napary ziołowe na określone dolegliwości i opowiedzieć o działaniu zdrowotnym wybranych roślin.

Potrafią zrobić domową lemoniadę. Kilkoro dzieci z klasy przynosiło w maju i czerwcu lemoniady wykonane z różnych owoców.

 

 

,,Cyberprzemoc – konsekwencje prawne;” oraz

Cyberprzemoc – zdrowie psychiczne młodzieży

W październiku Pogadanka w klasach VI, VII, VIII – odbyła się pogadanka z funkcjonariuszami Policji ds. nieletnich z Krosna Odrzańskiego. Uczniowie podczas spotkania uzyskali informację jak poradzić sobie z cyberprzemocą, do kogo zwrócić się o pomoc , a także zostali poinformowani o konsekwencjach.

 

W pogadance wzięło 100% obecnych. Uczestniczy uznali , że tego typu spotkania są potrzebne. Niektórzy spotkali się z cyberprzemocą. Po tym spotkaniu wiedzą jak reagować i gdzie zwrócić się po pomoc. Zwiększyli swoje poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

,,Ścieżką zdrowia w nadleśnictwie Dzikowo „

Spacer integracyjny zachęcający młodzież do aktywności fizycznej. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VIII. Po czasie nauki zdalnej w przyjaznym otoczeniu uczniowie odbyli spacer podczas którego poznawali roślinność leśną oraz wykonywali przydzielone im zadania

 

Uczniowie współpracowali ze sobą podczas wykonywania zadań. Aktywnie spędzili czas. Uznali, ze spacer po lesie jest dobra fora wypoczynku i może sprawić przyjemność.

 

Zachęcanie do udziału w zajęciach sportowych pozalekcyjnych, turniejach i zawodach, zajęciach w ramach projektu Szkolny Klub Sportowy (koło taneczne, zajęcia piłki ręcznej)

 

Dzieci chętnie brały udział w zajęciach sportowych, turniejach i zajęciach SKS. Po zajęciach szkolnych uczestniczą w zajęciach na pływalni, szkółkach piłkarskich i innych sekcjach sportowych

46 % uczniów deklaruje uczestnictwo w  zorganizowanych zajęciach sportowych. w szkole , a 17% poza szkołą (wywiad wychowawców). 39% dzieci nie korzysta w żadnej formie z zorganizowanych zajęciach sportowych.

 

„Uzależnienie psychiczne , fizyczne – przyczyny, skutki”

 

Zajęcia profilaktyczne z terapeutą Ośrodka Uzależnień z Lubska.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie  klas VI i VII. Zapoznali się z przykładami uzależnień od nikotyny, alkoholu, urządzeń elektronicznych, środków psychotropowych. Poznali jaki wpływ one na nasze zdrowie i otoczenie. Poznali techniki skutecznego odmawiania.

 

Uczniowie wiedzą co to jest bycie asertywnym. Poznali sposoby skutecznego odmawiania. Potrafią je zaprezentować.

 

„ Uzależnienie od urządzeń elektronicznych – wpływ na nasze zdrowie i naukę”

Zajęcia profilaktyczne z terapeutą Ośrodka Uzależnień z Lubska.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie  klas IV i V. Zapoznali się z przykładami uzależnień od urządzeń elektronicznych. Poznali jaki wpływ one na nasze zdrowie i otoczenie. Zapoznali się co powinni robić aby przez długie korzystanie z komputera, telefonu  nie ulec uzależnieniu.

 

Po spotkaniu niektórzy przyznali, ze nie byli świadomi, że urządzenia elektroniczne mogą być w tak dużym stopniu szkodliwe.  Uczniowie sami zadeklarowali, ze w czasie przerw szkolnych nie będą korzystać z telefonów. Niestety zdążają się przypadki 2% korzystania.

 

 

,,Cała Polska czyta dzieciom.”. Spotkanie z pisarką p. Anną  Konstanty

 

Zachęcenie dzieci do czytania książek.

Uczniowie chętnie korzystają z tej akcji. Spotkania z pisarzami książek zachęciło do przeczytania książek pisarki.

 

28-29 październik

Dzień Zszarganych Nerwów

W klasach II, IV i V odbyły się zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno społeczne .

Rozmowa o zdrowiu psychicznym, negatywnych emocjach, ćwiczenia w grupach, praca plastyczna

 

Uczniowie poznali techniki i metody radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz w trudnych sytuacjach w grupie rówieśnicze.

Zaobserwowano spadek konfliktów i agresji.

 

Udział uczniów klas I-VII w zajęciach nauki pływania. Program ,,Małe delfinki”

94% uczniów z klas I-III i 74% uczniów klas IV- VII uczestniczyła raz w tygodniu w zajęciach nauki pływania

 

W stosunku do lat szkolnych przed pandemią obserwowany jest wzrost ilości uczniów uczestniczących na lekcjach pływania.

 

N-le wf informują wychowawców o nadużywaniu przez uczniów zwolnień z wf. Rozmowy z rodzicami podczas zebrań na temat ograniczenia zwolnień dzieci z ćwiczeń na lekcjach wf

 

W roku szkolnym uczniowie nie unikali i nie nadużywali zwolnień z zajęć w-f.

 

Różnorodność zajęć na sali gimnastycznej, salkach treningowych siłownia, tenis stołowy) a także na powietrzu ( boiska szkole: lekkoatletyka, siatkówka, koszykówka ), nording walking , aerobik, pilates zachęciły uczniów do uczestnictwa w zajęciach

 

Spotkanie z ciekawymi ludźmi:

- pisarzem p. G Kasdepke

- absolwentką  szkoły p. M. Kusiak (absolwentką szkoły)

 - p. Z Pawłowskim

P. G. Kasdepke  opowiedział ,,Jak został pisarzem?, ,,Skąd czerpie pomysły na książki”

 (listopad)

- Podczas spotkania  ( w miesiącu marcu)

 p. K. Kusiak podzieliła się z uczniami ze wspomnieniami z czasów szkolnych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu w formie prezentacji multimedialnej pt:,,Wyprawa na Arktykę"

 - P. Z. Pawłowski to znany lokalny pisarz. Opowiedział uczniów o swojej pracy. Doskonaleniu swojego warsztatu pracy.  Zaprosił uczniów do współpracy ( jako ilustratorów) przy następnej jego książce. Spotkanie odbyło się w

m-cu maju.

Spotkania takie wzmacniają poczucie wartości dzieci i młodzieży. Uczniowie biorą udział czynnie w zajęciach, które cechują się atrakcyjnością . Spotkania takie są dla uczniów nie tylko opowiadaniem o swoim życiu, rozmową kierowaną. Uświadamiają one  uczniom, że każdy może kiedyś dokonać czegoś ważnego , być znanym lub spełnić swoje marzenia. Są one dla nich niezapomnianym spotkaniem. Były one zachętą do zdobycia dodatkowych informacji oraz przeczytaniem książek.

 

 

 

Propagowanie turystyki jako atrakcyjnej formy czynnego wypoczynku

Uczniowie z każdej klasy uczestniczyli w różnych formach wycieczek jako formy wypoczynku czynnego. Nauczycieli dołożyli wszelkich starań np. szukając sponsorów, dofinansowania aby wszyscy uczniowie wypoczynku w postaci wycieczki wyjazdowej

 

97% uczniów skorzystało z chociaż z jednej formy wypoczynku w postaci wycieczki wyjazdowej

 

Uatrakcyjnienie strefy zabaw podwórkowych na terenie boiska

 

Uczniowie klas młodszych  i starszych w czasie przerw  (  niezależnie od pory roku) chętnie korzystają z placu zabaw oraz korzystają z ,,małego boiska” grając w piłę

 

Na terenie szkoły powstał dodatkowy plac zabaw dla dzieci młodszych, który na przerwach jest oblegany. Nauczyciele w- f chętnie udostępniają sprzęt sportowy.

 

Aktywne przerwy

- przerwa z muzyką 1 x w tygodniu

 - zabawy z wykorzystaniem sprzętu sportowego dostępnego w budynku szkoły i poza nią

Uczniowie w czasie dużej przerwy chętnie grają w tenisa stołowego, korzystają z miękkich piłek lub Osoby chętne mogą  poćwiczyć w rytm muzyki w salce terapeutycznej. Dzieci klas młodszych korzystają chętnie z placu zabaw , a także pod opieką nauczyciela tańczą układy do dziecięcych piosenek

 

Duże zaangażowanie uczniów w przygotowanie ,,przerwy muzycznej”. Ok. 1/8 uczniów nie korzystało z aktywnej przerwy. Uczniowie bardzo chętnie spędzali czas na placu przed szkołą , boiskach, salce do tenisa stołowego, salce terapeutycznej. W aktywnej przerwie  także nauczyciele i czasami ( w zależności od wykonywanej pracy i obowiązków pracownicy niepedagogiczni).

 

 

,,Bieg po zdrowie”

Wyjazd nad jezioro do Kosarzyna  uczniów klas IV. Wspólny spacer, gry i zabawy, pogadanka p. pielęgniarki na temat ,,Szkodliwego wpływu nikotyny na organizm”.

 

Uczestniczyło 100 % obecnych uczniów.

Gry i zabawy były świetną forma wypoczynku czynnego.

Zespoły  klasowe się zintegrowały.

Uczniowie potrafią wymienić  społeczne i zdrowotne skutki palenia tytoniu

 

 

„ Relacje koleżeńskie a nasze samopoczucie”

 W listopadzie i grudniu zajęcia online w klasach V- VII przeprowadzone prze pedagoga szkolnego i terapeutę. Zajęcia miały na celu napięcia spowodowanego ponowna nauką zdalną. Zapobieganie objawom depresji

 

Rozładowanie napięcia spowodowanego ponowna nauką zdalną. Zapobieganie i zmniejszenie  objawów depresji.

 

Spotkania indywidualne i terapia grupowa oraz spotkania doraźne z psychologiem i pedagogiem

Rodzice przez cały rok mogli skorzystać ze wsparcia pedagoga szkolnego a w razie potrzeby także psychologa.

Rodzice chętnie korzystali z pomocy specjalistów. W wielu przypadkach zaoferowana pomoc miała swój pozytywny finał.

 

Lekcje bez klasy

Udział uczniów z zajęciach poza klasą:

- ,,W muzeum” klasa III

Zajęcia w Gubińskiej Izbie Muzealnej”

Uczniowie uczestniczyli w kilku lekcjach bez klasy:

Biologia - ,,Ekosystem lasu”

,,Z zamiłowania do mikroskopowania”

J. polski - ,,Opis kwiatka wiosennego”

Fizyka -,,Droga, prędkość, czas”

W-f  ,,Zajafka – park trampolin”

 

 

Udział w zajęciach rozwijających zainteresowania

Udział w konkursach piosenki, recytatorskim, przedmiotowym, zawodach sportowych itp.

 

Uczniowie brali udział w zajęciach rozwijanych zgodnie z ich zainteresowaniami. Brali udział również w konkursach:  ,,Pro –arte recytatorskich, plastycznych, ,,Konkursie wiedzy o PCK”, ,,Konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia”, turniejach sportowych, a także występach artystycznych dla społeczności lokalnej.

w ramach współpracy stowarzyszeniem sportowym udało mi się pozyskać sprzęt sportowy do uprawiania lekkoatletyki na kwotę 3 tysięcy złotych, tj. kule, dyski, oszczepy, blok startowy, kolce lekkoatletyczne.
 

 

ARTYSTYCZNE

- W konkursie Pro-arte plastyka w klasach I-III wzięło udział 65 uczniów.

Troje z nich otrzymało nagrody.

 W klasach IV-VIII wzięło udział 15 uczniów.

- Pro-arte recytatorskim  klas I-III  w etapie szkolnym wzięło udział 37 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się ośmioro.

Wyróżnienie otrzymał jeden uczeń

W klasach IV-VIII  w etapie szkolnym wzięło 5 uczniów. Magda Miroszek otrzymała nominację do konkursu – etap wojewódzki.

PRZEDMIOTOWE

- Ogólnopolski konkurs kangur matematyczny . Uczennica klasy I-III otrzymała wyróżnienie.

O ZDROWIU

- ,,Konkurs wiedzy o PCK” – I- m-ce dla drużyny z SP- 1.

,,Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia” – 2 -m-ce w Polsce dla ucznia SP-1

 SPORTOWE

- Sztafetowe biegi przełajowe dla szkół miejskich, wiejskich i powiatowych.

- 3 miejsce klasy 4-6 oraz klasy 7-8

- 3 miejsce w piłce nożnej klas 4-5 w turnieju Jurka Gąsiora

- 1 miejsce w Mistrzostwach powiatu w piłce nożnej dziewcząt klasa 8a (awans do zawodów rejonowych / zawody odwołano

- 3 miejsce w piłce nożnej chłopców klas 7 i 8

- 3 miejsce w piłce ręcznej chłopców  klas 7 i 8

- 3 miejsce w piłce nożnej chłopców klas 5 i 6

- 3 miejsce w tenisie stołowym chłopców

Drużynowe biegi przełajowe – organizacja i udział klas 4-8 / 2x3 miejsca w grupie chłopców.

- Indywidualne zawody lekkoatletyczne w ramach Mistrzostw Powiatu dla klas 7-8

- Zdobyliśmy  wiele medali w kategoriach indywidualnych oraz 3 miejsca w kategorii szkół.

 -Udział w Czwórboju Lekkoatletycznym w ramach Mistrzostw Powiatu - zajęcie 3 miejsca w kategorii dziewcząt i chłopców - startowały klasy 5-6

- Udział w finale zawodów wojewódzkich w Słubicach

- Udział w finale zawodów wojewódzkich w Słubicach. Zajęliśmy miejsca w ścisłym finale tj. między 6 a 12 miejscem.

- Organizacja i udział siatkówki szkolnej dla klas 7-8 i szkół średnich

1 miejsce dla drużyny.

- Organizacja na Sportowo Dnia Dziecka. Przeprowadziliśmy gry z piłki nożnej,  siatkowej i tenisa stołowego w ramach mini turnieju szkolnego.

- Udział w Gubińskiej Mili im. Jurka Gąsiora. Pomoc w sędziowaniu zawodów.

- Zajęliśmy 3 miejsce w kategorii szkół.

- Polsko-niemiecki Mityng LA. Guben dla klas od 2  do  5.

- Udział w Spływie kajakowym dla klasy 8A. Pomoc w przeprowadzeniu spływu.

- Udział w Turnieju siatkówki plażowej w ramach rywalizacji szkół ECKZiU – miejsca ćwierćfinałowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponad to

  • Odbyły się szkolenia:

nauczyciele w ramach szkoleniowych rad pedagogicznych:

- ,,Neurodydaktyka”

,- ,Neurodydaktyka w praktyce”

- Praca z dzieckiem wyjątkowym,,……

- ,,Zasady BHP. Pierwsza Pomoc, Zasady PPOŻ”

pracownicy niepedagogiczni odbyli szkolenia :

- ,, ,,Zasady BHP. Pierwsza Pomoc, Zasady PPOŻ”

- ,,Praktyczny przewodnik układania jadłospisów w   żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży

    – krok po kroku- praktyczne warsztaty dla Intendentów”

- ,,Praktyczny przewodnik układania jadłospisów w   żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży

   – krok po kroku- praktyczne warsztaty dla kucharek”

- ,,Szkolenie on-line dotyczące profilaktyki i czynników ryzyka czerniaka i wirusowego

   zapalenia wątroby (WZW)”

rodzice uczestniczyli:

- spotkanie informacyjne z pielęgniarka szkolną dotyczące szczepień przeciw Covit – 19

- wychowawcy klasy I – III na zebraniach z rodzicami poruszyli temat prawidłowego

   żywienia dzieci, w oparciu o wskazówki i materiały edukacyjne otrzymane od dietetyka

- ,,Internet i portale społecznościowe – wpływ na dzieci i młodzież”

 

  • Zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne z włączeniem dzieci z Ukrainy - wsparcie psychiczne po traumatycznych przeżyciach – zajęcia wspierające.

Integracja uczniów polskich z ukraińskimi w klasach i w szkole. Zaangażowanie dzieci ukraińskich w życie klasy i szkoły. Pomoc uczniów polskich w przezwyciężaniu trudności spowodowanych bariera językową.

  • Spotkania z higienistką szkolną młodszych dzieci - „Jak dbać o jamę ustną, aby mieć zdrowe zęby i świeży oddech?”
  • Działalność szkolnego koła PCK

 - zbiórka pieniężna na potrzeby PCK

 - uczestnictwo w konkursach PCK:

 - ,,Konkurs wiedzy o PCK” – I-m-ce drużyny

 - ,,Krew darem życia” – konkurs plastyczny

 - ,,Konkurs wiedzy o zdrowym styku życia” – II m-ce w kraju ucznia Oliwiera M.

  • Rozwijanie właściwej postawy i empatii. Akcje charytatywne:  

 - ,,Góra grosza”

 - zbiórka żywności dla podopiecznych schroniska

 - zbiórka nakrętek

 - w akcji ,,Kolorowa skarpetka”. Warsztaty dla uczniów klas I-VIII poruszający temat niepełnosprawności (zespół Downa) i tolerancji

- udział w finale WOŚP – Uczeń klasy III – Artur S. otrzymał specjalne podziękowania

   od J. Owsiaka

  • ,,Jesteśmy EKO” – sadzenie wyhodowanych z cebulek kwiatów przed szkołą
  • ,,Moje pierwsze prawo jazdy” – przygotowanie i egzamin na kartę rowerową
  • promocja kultury – jako formy wypoczynku biernego

      - wyjazdy do kina

       - udział w spektaklach  teatralnych

- koncerty filharmonii zielonogórskiej

       propagowanie turystyki jako atrakcyjnej formy czynnego wypoczynku.

 - szkolne wycieczki krajoznawcze

 - spływ kajakowy

 -  spacer po lesie

 - gry terenowe np. podchody

  • w ramach współpracy stowarzyszeniem sportowym udało mi się pozyskać sprzęt sportowy do uprawiania lekkoatletyki
  • Poprawa infrastruktury (tworzenie przyjaznej atmosfery)

- po okresie pandemii wznowienie działalności szkolnego sklepiku ,,Złotówka”

- zamontowanie stojaków na rowery

- remont kuchni i stołówki  oraz wymiana sprzętu

- stworzenie salki  do zajęć terapii

- utworzenie boiska do siatkówki i miejsca do trenowania lekkoatletyk

- zakończono remont wszystkich toalet

 

Wnioski z ewaluacji:

 

  • Chętnie sięgają po owoce i warzywa w różnej postaci.
  • Uczniowie znają podstawowe zasady żywienia i bezpiecznego zachowania i starają się je stosować.
  • Dobrze i bezpiecznie czują się w szkole.
  • Społeczność szkolna chętnie podejmowała się realizacji zadań.
  • Dyrekcja i nauczyciele cenią sobie współpracę z rodzicami przy organizacji wycieczek , imprez klasowych i szkolnych. 
  • Widoczna jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i pozostałej społeczności szkolnej.

 

                                                                                                                                                                                      Koordynator

                                                                                                                                                                               Renata Jędrzejczyk

                                               

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
    ul.Racławicka 2
    66-620 Gubin
  • 684558146

Mapa