List z biblioteki

Kochany mój czytelniku "ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy" 

               Rozumiem, że dla wielu z Was, zamknięcie , jest frustrujące i przygnębiające. Zamknięto też miejsca, które lubiliście z racji panującego w nim klimatu.  Myślę tu o naszej bibliotece. Dążyłyśmy do tego, by biblioteka szkolna była miejscem inspirującym, rozbudzającym kreatywność, rozwijającym młodzieńcze pasje. Z rozrzewnieniem przypominam sobie jak krzątała się wśród regałów Kasia Gancarz, jak na każdej przerwie szukał tu ciszy Remik. I te stałe naloty  "pierwszaków", by coś wypożyczyć, lub chociaż przewietrzyć książeczki.

Jak tu pomagać Wam w nauce czytania i pisania, wspierać Waszą niezależność oraz komunikować z innymi instytucjami kultury w  "czasach zarazy"? Tylko zdalnie, wirtualnie i mentalnie. Kto jeszcze zdołał wypożyczyć przed rozstaniem książkę, ten choć przez chwilę miał co czytać dla przyjemności. Kto nie zdążył, ten oczywiście może wykorzystać wielkie zasoby internetowe.  Jak je ogarnąć? Zacznijmy od mojej ulubionej Audioteki. 

Jak aktywować Klub Audioteka ?

1. Wejdź na stronę promo.audioteka.com

2. Zarejestruj się lub zaloguj na konto w Audiotece

3. w pole "Aktywuj dostęp" wpisz kod : ZOSTAŃ W DOMU Z CITI

Do korzystania na wszystkich nośnikach. 

       Polecam Wam również stronę  lekturek.pl . Strona ta zawiera trudne do przecenienia streszczenia wszystkich wymaganych od Was lektur. Oczywiście nie zastąpi to pełnego przeczytania lektury, ale w tych trudnych czasach, wykorzystajmy dostępne możliwości. Lecz przede wszystkim nie popadajmy w apatię i dbajmy o rozwój własnych szarych komórek.

Na zakończenie, chciałam przedstawić Wam fragment niezmiernie interesującej przyrodniczej książeczki: "Mrówki małe i duże" Justyny Kierat. Dlaczego akurat o mrówkach? Ano czasu mamy dużo, mrówki  to dostępne prawie wszędzie owady, warto im się przyjrzeć z bliska i trochę poobserwować. 

"Mrówki widujemy bardzo często. Tak często, że nie zwracamy już na nie uwagi. Te niepozorne stworzenia kojarzą się z pracowitością i skromnością. W rzeczywistości odgrywają w przyrodzie bardzo ważną rolę i inne zwierzęta dobrze wiedzą, że należy się z nimi liczyć.

 

Są mrówki małe i duże, choć żadne nie należą do olbrzymów: największe mrówki na świecie osiągają 3-4 cm długości. Najmniejsze mają zaledwie około 1 mm. Jednak nadrabiają to liczebnością – można powiedzieć, że świat dosłownie roi się od mrówek. Jedna kolonia mrówki ćmawej, żyjącej w polskich lasach, może liczyć ponad milion robotnic! A to tylko jeden z około stu gatunków, które występują w naszym kraju. Ile gatunków jest na całym świecie? Dokładnie nie wiadomo. Naukowcy doliczyli się około 15 tysięcy gatunków i podgatunków mrówek, ale niektórzy sądzą, że na odkrycie czeka jeszcze drugie tyle.

Mrówki to ważne postacie w naszej przyrodzie i warto poznać ich zwyczaje. Na kartach tej książki poznamy je dzięki opisom i rysunkom. Dowiemy się, jak powstaje mrowisko, czym mrówki karmią swoje larwy, kiedy mrówkom wyrastają skrzydła. Zajrzymy zatem do świata mrówek małych i dużych."  

Wasza bibliotekarka.

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
    ul.Racławicka 2
    66-620 Gubin
  • 684558146

Mapa