• Gala " Copernicus" 2017

    21 czerwca 2017r.

  • Toruń nie tylko Kopernikiem i piernikami słynie.

    W  czerwcu uczniowie klas IVa i Va wraz z opiekunami (p. Renatą Jędrzejczyk , p. Elżbietą. Ziembą i p. Robertem Soleckim), skorzystali z zaproszenia  Centrum Chemii w Małej Skali i wybrali się na trzy dni do Torunia. Wyjazd ten miał charakter turystyczno-naukowy.

                Po  magicznym  grodzie Kopernika oprowadzał nas  sympatyczny  pan Tadeusz. Starodawny strój i barwna opowieść  pozwoliła w ciekawy sposób  poznać historię powstania i rozbudowy tego grodu. Podczas spaceru toruńską Starówką, podziwialiśmy wąskie, wybrukowane uliczki oraz piękne, stare kamienice.

    Dlaczego pierniki z Torunia są tak słynne? Na czym polega ich wyjątkowość? Mogliśmy się o tym przekonać w Muzeum Toruńskiego Piernika.  Przewodnik, który również był ubrany w starodawny strój wprowadził  nas w świat niemal bajkowy - w otoczeniu wymyślnych form piernikowych poznaliśmy nie tylko historię tego najsłynniejszego ciastka, ale również samodzielnie je wypiekaliśmy!

    My uczniowie szkoły im. Mikołaja Kopernika wędrowaliśmy  śladami wielkiego astronoma. A Toruniu jest ich mnóstwo,  min. miejsca jego urodzenia (dom rodzinny Koperników),  Kaplicę Kopernikowską w Katedrze Świętojańskiej z chrzcielnicą, przy której chrzczono przyszłego astronoma. Była również wizyta i zajęcia w znaczącym akcentem wielkiego kultu i tradycji Mikołaja Kopernika –  w obserwatorium astronomicznym.  Tam poszerzyliśmy swoją wiedzę  na temat zjawisk i procesów zachodzących we Wszechświecie.  W  Orbitarium zachwyciła nas wystawa interaktywna pozwalająca na przybliżenie np. działania sił grawitacji, powstawanie tornad, loty kosmiczne.

    W Toruniu częstymi gośćmi byliśmy w Kamienicy Alchemika, gdzie swoją siedzibę ma  Centrum Chemii w Małej Skali. W świetnej atmosferze mogliśmy  samodzielnie wykonywać i omówić doświadczenia chemiczne. Własnoręcznie wykonaliśmy  mydła glicerynowe z oryginalnych dodatków. Uczestniczyliśmy w  warsztatach z modelowania, barwienia i produkcji pamiątkowych świec parafinowych. Swoje dzieła sztuki zabraliśmy do domu. Wiele niezapomnianych wrażeń wywołał również pokaz efektownych eksperymentów chemicznych.

    Wycieczka była jak najbardziej udana i liczymy na więcej takich.

    Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

     

  •  

    Sukces naszych dziewcząt w Wojewódzkich Finałach

     

    Finał Wojewódzki  w Sulęcinie dla ucznów szkół podstawowych

      Mirella Krzemińska z kl. VIa zajęła II miejce w  pchnięciu kulą

     

    Finał Wojewódzki  w Słubicach dla ucznów gimnazjum

    Weronika Bajor z kl. IIa  zajęła I miejsce w rzucie oszczepem

     

    Finał Wojewódzki  w Zielonej Górze  dla ucznów gimnazjum

    Aleksandra Niżyńska zajęła III miejsce w skoku w dal 

     

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

  • Zerówka na " Gubińskiej mili"

    Maja Miroszek zajęła III miejsce wśród przedszkolaków - kategoria dziewczynki

    Kuba Małecki  zajął IV miejsce a Wiktor Małmyga VIII w kategorii chłopców.

  •  

     " Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"

                W dniach 26.05-01.06. 2017r. uczniowie i nauczycele z Zespołu Szkół im. M. Kopernika wybrali się  na wycieczkę do  słonecznych Włoch.

    W czasie swojej wędrówki po Italii zwiedziliśmy Sienę, Pizę, Wenecję, Chioggię, Florencję i oczywiście Rzym oraz Watykan. Mieszkaliśmy w uroczych miasteczkach Rosolina Mare, Chianciano Terme i Montecatini Terme. Kąpaliśmy  się  w Morzu Adriatyckim i Morzu Liguryjskim. 

     

  •  

    Przedmiotowy konkurs z języka niemieckiego w klasach IV - VI

     

    W maju 2017 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Gubine przedmiotowy konkurs z języka niemieckiego dla uczniów uczęszczających na zajęcia z języka mniejszości narodowej. Konkurs rozstrzygnięty został 31.05.2017 r.

    Na poziomie klasy IV - I. miejsce zajęła Agata Lipińska z klasy IV A.

    Na poziomie klasy V - I. miejsce zajęła Karolina Wolak z klasy V A.

    Na poziomie klasy VI - I. miejsce zajęła Nikola Marcisz z klasy VI A.

    Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców, a wręczała je
    Pani Dyrektor Dorota Grzelak.

    Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy!

  •  

    Ogólnopolska akcja masowego czytania:

    Jak nie czytam? Jak czytam!

    Dnia 1 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej.

     

    Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki.
    Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia.
    Młodzież czyta znacznie więcej, więc stwierdziliśmy, że może nauczyć czegoś dorosłych, manifestując to, co dla nich naturalne – czytanie.

    Akcja jest całkowicie niekomercyjna, apolityczna itd. To zabawa w słusznej sprawie.
    Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika„Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne.

    W tym roku w naszej szkole, w piękny słoneczny Dzień Dziecka…

     

  • 26 maja 2017 roku w naszej szkole

    odbył się miejsko-gminny

    „Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

    i Wszechświecie

    Miło, że na nasze zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły z tego rejonu. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze zabawy, chociaż zadania

    i pytania nie należały wcale do łatwych.

    Uczestnicy byli jednak doskonale przygotowani.

    Do końca nie można było wytypować zwycięskiej drużyny.

    Drużyny szły do przodu ramię w ramię.

    Trzeba było między innymi nie tylko znać doskonale układy planet, życiorys Kopernika , ciekawostki dotyczące kosmosu ale wykazać się również zręcznością.

    Po zawziętej rywalizacji

    I miejsce zajęła:

    Drużyna SP nr 1 w Gubinie

    II miejsce: SP Bieżyce

    III miejsce:  SP Starosiedle

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wspaniałe upominki, a zwycięzcy cenne nagrody.

    Nad naszą drużyną czuwał na pewno

    sam patron naszej szkoły Mikołaj Kopernik.

    Wszystkie drużyny zadeklarowały swój udział w przyszłym roku.

    Konkurs przygotowała i poprowadziła

    pani Renata Jędrzejczyk z pomocą pani Alicji Ratajczak

  •  

    DNI OTWARTE NBP

    Pierwszaki wczoraj (25.05’17) wzięły udział w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Zielonej Górze. Poprzez naukę w formie zabawy przybliżyły sobie zadania i rolę banku centralnego. Poznawały historię pieniądza i jego rodzaje. Oglądały zabezpieczenia banknotu 500 zł na piramidzie holograficznej. Uczyły się rozpoznawać autentyczność banknotów. Sprawdzały też, ile waży sztaba złota. Uczestniczyły w konkursach i grze, której rozwiązaniem były kolejne liczby tworzące szyfr  otwierający drzwi do sejfu z nagrodami.

    Uczniowie byli zafascynowani bardzo ciekawymi zajęciami i szczęśliwi wrócili do Gubina.

  • Wycieczka do Berlina

     

    Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Gubinie w dniu 12 maja 2017 r. wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Berlina. Była to grupa dzieci uczęszczających na zajęcia języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

    Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po stolicy Niemiec i poznanie historii najczęściej odwiedzanych miejsc w Berlinie. Uczniowie zobaczyli piękną architekturę Wyspy Muzeów. Następnie przeszli pod Bramą Brandenburską na Plac Paryski, a stamtąd pod Pomnik Holokaustu oraz Reichstag.

    Drugim punktem programu było zwiedzanie Berlińskiego ZOO, gdzie największe wrażenie na uczniach zrobiło akwarium z dużą ilością zwierząt wodnych. Zainteresowaniem dzieci cieszyły się również hipopotamy, lwy i słonie.

    Berlin o tej porze roku ukazał dzieciom swoje najpiękniejsze oblicze. Tym bardziej, że pogoda tego dnia dopisała. Wszystko to razem sprawiło, że dzieci zadeklarowały chęć ponownego wyjazdu do stolicy Niemiec i zwiedzania miejsc, których jeszcze nie widziały, a jest ich całe mnóstwo.

  •  

    Prezentacja projektu edukacyjnego klasy IIc - Kim będę?

  • V TARGI EDUKACJI I PRACY

    W dniu 25 kwietnia 2017 roku młodzież gimnazjalna z naszej szkoły uczestniczyła w Targach Edukacji i Pracy organizowanych przez ZSLiT w hali sportowej. Uczniowie klas, nie tylko III, mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu, porozmawiać z uczniami i nauczycielami z tych szkół, z doradcami zawodowymi z MCK OHP i Urzędu Pracy. Mogli zorientować się, jak wygląda rynek pracy w naszym mieście, jakie są najatrakcyjniejsze zawody i w których kierunkach warto się kształcić, by mieć pracę w przyszłości. Do tego dobra kawa, ciasto a także inne smakołyki, których można było spróbować podczas całej imprezy.

    Mamy nadzieję, że dla uczniów nadal niezdecydowanych w wyborze szkoły i zawodu Targi stały się inspiracją i pomocą w podjęciu ważnych decyzji i że każdy z przyszłych absolwentów znalazł na targach coś dla siebie.

  • Egzamin gimnazjalny 2017

  • Dzień Czekolady  

    Czekolada 

             Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat,  spotykana jest dziś w coraz bardziej wymyślnych odsłonach.

    Jest już nie tylko dodatkiem do ciasta, batonów czy lodów, ale również piwa, mydła czy nawet wykorzystuje się ją w masażu zdrowotno-upiększającym.

    Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada  bardzo długo czekała na   

         „światowe odkrycie”

     

    Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw.

    Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim…   w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady

    Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna?

      Czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

    Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu.

    Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza kobiety.

    Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad -

    7 miliardów dolarów rocznie.

    Cóż, czekolada to jedyna rzecz, która w tak niewielkiej ilości daje tak dużą przyjemność!

     

    W środę 12 kwietnia 2017r. od pierwszej lekcji  czynny był  nasz „Czekoladowy kramik”. 

    Było  pyszne ciasto, babeczki, baranki, rzeżucha itp. Wszystko oczywiście z dodatkiem czekolady. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nietypowe czekoladki zrobione z fasoli oraz czekoladowe salami i przepyszne babeczki dekorowane przez dziewczyny z VIb zgodnie z wolą kupujących bitą śmietaną, wafelkami, posypkami.

    „Świętujemy z różnych okazji ale ta była chyba najpyszniejsza.

    Samorząd uczniowski

     

                    

  • Edukacja ekonomiczna – „CO ROBIĄ BANKI?”

                    12 kwietnia uczniowie klasy I „a” uczestniczyli w wyjątkowej lekcji, która odbyła się w Oddziale Banku PKO BP w Gubinie.  Zajęcia z dziećmi prowadziła pani kierownik naszego gubińskiego oddziału – Danuta Pietrzak.

    Uczniowie poznali podstawowe zadania banku i korzyści wynikające z oszczędzania w banku. Pani kierownik wyjaśniała dzieciom jak bank funkcjonuje  i jakie oferuje usługi swoim klientom. Uczniowie zobaczyli jak działają maszyny liczące banknoty i co się dzieje ze zniszczonymi pieniędzmi. Przyswoili sobie wiele nowych, trudnych pojęć: depozyt, pożyczka, oprocentowanie, destruktor, karta płatnicza, płatność zbliżeniowa itd. Potem czytali oraz rozwiązywali zadania i łamigłówki, zamieszczone w specjalnie dla nich wydawanej gazetce „Brawo Bank”.

    Na dzieci czekał też słodki poczęstunek i drobne upominki.

    W związku z tym, że nasza wizyta w banku przypadła na okres przedświąteczny, dzieci podarowały pracownikom banku przygotowane własnoręcznie ozdoby świąteczne i życzyły radosnych, zdrowych Świąt Wielkiej Nocy.

  •  

    Sztafetowe biegi przełajowe

     

                Na Stadionie Miejskim w Gubinie , 11.04.2017 r. odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe rozegrane w ramach Mistrzostw Powiatu Krośnieńskiego. Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe. Trasy biegowe przygotowali nauczyciele, uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły. Na starcie stanęli młodzi sportowcy z całego powiatu krośnieńskiego. Pogoda nie sprzyjała startującym ale bardzo dobra organizacja imprezy sprawiła, iż udział i rywalizacja przyniosła startującym ogromną satysfakcję.

    Zawody rozegrane były w następujących kategoriach i dystansach:

     Szkoła Podstawowa                                                                                                

          - dziewczęta i chłopcy  10 x 800 m.                                                                        

                                   Gimnazjum

                                    - dziewczęta 10 x 800 m.

                                    - chłopcy 10 x 1000 m.

                                   Szkoły Ponadgimnazjalne

                                    - dziewczęta 10 x 800 m.

                                    - chłopcy 10 x 1000 m.

    Podczas zawodów bardzo dobrze zaprezentowały się sztafety dziewcząt oraz chłopców naszego gimnazjum,

    którzy to zajęli miejsca na podium. Dziewczęta II miejsce, a chłopcy III.

     

    Pamiątkowe medale oraz dyplomy zawodnicy otrzymali z rąk Wicestarosty Tomasza Kaczmarka.

    Zawodnikom naszej szkoły gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy sportowe.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
    ul.Racławicka 2
    66-620 Gubin
  • 684558146

Mapa