,,AKTYWNA TABLICA 2022”
O programie „Aktywna tablica” – 2022
Program Aktywna Tablica ma na celu rozwój szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024. Zakłada on dofinansowanie placówek w celu zakupu pomocy niezbędnych do rozwoju kompetencji TIK w szkołach.
Program umożliwia stworzenie w szkole miejsca przeznaczonego do nauki i stymulowania rozwoju uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego oraz korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Przewidziana łączna kwota dofinansowania projektu z budżetu państwa w tych latach to ponad 360 milionów złotych. Program zakłada dofinansowanie w wysokości do 80% przy pokryciu pozostałych 20% z wkładu własnego organu prowadzącego placówkę. Beneficjentami programu mogą zostać m.in. szkoły podstawowe z oddziałami integracyjnymi, dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla uczniów niewidomych lub słabowidzących.
Główne założenia programu
Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii. Wyposażenie lub doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne w ramach Programu umożliwi szerokie wykorzystywanie TIK i doprowadzi do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów, a tym samym będzie wspomagać proces kształcenia uczniów w szkołach. Podniesienie kompetencji oraz poszerzenie wiedzy o możliwościach urządzeń cyfrowych w konsekwencji będzie miało wpływ również na rozwój poznawczy i społeczny uczniów, a także ich nauczycieli. Ważnym aspektem i celem dodatkowym Programu jest również umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:
- rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
- kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
- rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;
wspieranie innowacyjnych metod pracy;
- wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.
Aktywna Tablica 2022/2023
Realizacja programu „Aktywna Tablica Specjalne Potrzeby Edukacyjne 2022” W Szkole Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Gubinie
Dzięki akceptacji wniosku w programie „Aktywna Tablica Specjalne Potrzeby Edukacyjne 2022” nasza szkoła otrzymała w roku szkolnym 2022/23 dofinansowanie w wysokości 43.750 zł, w tym 80% to dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a 20% to wkład własny z budżetu gminy.
Przyznana kwota umożliwiła nam zakup pomocy dydaktyczno-terapeutycznych przeznaczonych do pracy z uczniami ze szczególnymi potrzebami edukacyjnym. Dzięki przyznanej dotacji i wyposażeniu szkoły w profesjonalne pomoce, możemy rozbudzić wyobraźnię dziecka i dłużej utrzymać jego uwagę na omawianym zagadnieniu, zajęcia specjalistyczne i lekcje stają się ciekawsze, a wykorzystywanie programów, gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawia, że uczniowie są bardziej zaangażowani, a co za tym idzie łatwiej przyswajają wiedzę.
W ramach udzielonego wsparcia finansowego zakupione zostały:
Pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji (w tym: ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADD – Attention Deficit Disorder), z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją, dyskalkulią;
Pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami słuchu, słabosłyszących, z zaburzeniami koncentracji i uwagi, w tym z ADHD, ADD, autyzmem;
Pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii dla uczniów mających problemy w edukacji szkolnej z przyczyn innych niż wymienione z zaburzeniami wymagającymi terapii logopedycznej i psychologicznej.
Laptop niezbędny do prawidłowego funkcjonowania pomocy dydaktycznych, narzędzi do terapii lub oprogramowania.