Godziny pracy Logopedy Terapia logopedyczna Dla rodziców Diagnozy logopedyczne 2022/2023 Wierszyki łamiące języki 2016/2017 Mam Talent Wierszyki łamiące języki 2017/2018 Świadomy oddech

Terapia logopedyczna
Terapia logopedyczna to specyficzne, zamierzone oddziaływania ukierunkowane na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się, gdyż ostatnie badania wykonane przez Uniwersytet Śląski wskazują, że 40% polskich sześciolatków ma kłopoty z prawidłowym wymawianiem głosek. Ponad połowa uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej wypowiada się niewyraźnie, krzykliwie lub zbyt cicho. To dwukrotnie więcej niż przed dwudziestu laty! Za kilka lat większość dzieci mających wady wymowy będzie miała kłopoty ze znalezieniem atrakcyjnej pracy, jeśli nikt z nimi nie będzie pracował nad poprawą wysławiania się. I dlatego tak ważna jest terapia logopedyczna.

Oddziaływania terapeutyczne mają na celu:

• usuwanie zaburzeń mowy;
  • przywracanie mowy w przypadku jej utraty;
  •  nauczanie mowy, która się nie wykształciła;
  • wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej zarówno w mowie    jak i w piśmie.

Czas trwania terapii uzależniony jest:

• od wieku dziecka (im wcześniej zaczynamy, tym szybciej osiągamy sukces);
  •  stopnia złożoności wady;
  • indywidualnych cech psychofizycznych dziecka;
  • współdziałania z domem rodzinnym (dziecko powinno zalecony materiał wykonywać w domu), nauczycielami, a także ortodontą, laryngologiem, audiologiem czy neurologiem

W terapii logopedycznej wykorzystuję:

- ćwiczenia usprawniające motorykę i kinestezję aparatu artykulacyjnego,

- ćwiczenia oddechowe , fonacyjne i artykulacyjne,

- ćwiczenia słuchu fonemowego,

- logorytmikę,

- masaż Castillo Moralesa,

- kinezjologię edukacyjną - gimnastykę mózgu,

- ergoterapię,

- relaksację,

- terapię ruchowa połączoną z zabawą, ćwiczenia ortograficzne.