Przedszkole - rok szkolny 2023/2024 Przedszkole- rok szkolny 2022/2023 Przedszkole - rok szkolny 2021/2022 Przedszkole - rok szkolny 2020/2021 Przedszkole rok szkolny 2019/2020 Przedszkole-rok szkolny 2018/2019 Zadania - Krasnale Zadania - Pszczółeczki Zadania-Żabki Zadania - Muchomorki Zadania - Biedronki

 

 

Drodzy rodzice!

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej  tu znajdziecie zadania dla waszych dzieci.

Rok szkolny 2020/2021 

 

Temat tygodnia WIOSNA NA WSI

Poniedziałek, 12.04.2021r.

Karta pracy, cz.4, str.3

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem samodzielnie. Rysowanie po śladzie drogi kury do kurnika

Zabawa ,,Jakie jest zwierzę?”

Rodzic pyta: Jaki (jaka?) jest....? – Podając nazwę zwierzęcia, a dziecko wymyśla określenia. Np.:

Jaka jest kura? (mała, głośna)

Jaki jest kogut? (szybki, głośny)

Jaka jest kaczka? (spokojna, powolna)

Jaka jest krowa? (duża, łagodna, spokojna)

Jaki jest koń? (duży, szybki)

Karta pracy, cz.4, str. 4-5

Nazywanie zwierząt, które grupa Ady zobaczyła na wsi w gospodarstwie agroturystycznym. Odszukiwanie zwierząt znajdujących się w pętlach na dużym obrazku.

Karta pracy, cz.4, str. 6

Naśladowanie głosów zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Otaczanie zieloną pętlą zwierząt, które mają dwie nogi, a czerwoną pętlą tych, które mają cztery nogi. Nazywanie zwierząt, które są w jednej pętli i tych, które są w drugiej pętli.

Rysowanie kotków według wzoru. Kolorowanie drugiego kotka, licząc od lewej strony.

 

Wtorek, 13.04.2021r.

Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza Teresy Fiutowskiej ,,Podwórkowa awantura”

Kura gdacze, kaczka kwacze – goni kurę mokrą raczej.

Gęś też syczy, kogut pieje. Gwałtu! Rety! Co się dzieje?

Ryczy krowa, świnia kwiczy, a indyk się rozindyczył.

Kot mysz goni, głośno miauczy. Dość awantur! Już wystarczy!

Tak pies Burek głośno szczeka i już słychać go z daleka.

Koza meczy: mee, mee, mee...  – Czego psisko mądrzy się?

Dla ochłody – wiadro wody poleją na głowy, brody!

Wyszły z mody awantury! A sio, gęsi, a sio, kury!

- Powiedziała, co wiedziała, białą brodą pokiwała,

Pochyliła nisko rogi. – Cisza! Spokój! Zejść mi z drogi!

Awantura się skończyła, bo ta koza groźna była.

Rodzic wyjaśnia niezrozumiałe zwroty, a następnie pyta:

- Które zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?

- Jakie zwierzę próbowało je uspokoić?

- W jaki sposób to zrobiło?

Karta pracy, cz. 4, str. 7

Olek i Ada zastanawiają się, która tasiemka jest dłuższa. Zastanów się jak to sprawdzić? Kolorowanie tasiemek. Kończenie rysowania kurcząt według wzoru. Kolorowanie trzeciego kurczęcia, licząc od prawej strony.

Karta pracy, cz. 4, str. 8

Kolorowanie tak samo puzzli ze zdjęciami dorosłych zwierząt i ich dzieci. Czytanie całościowe nazw zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Naklejanie ich zdjęć w odpowiednich miejscach.

 

Środa, 14.04.2021r.

Zapoznanie z wybranymi popularnymi przysłowiami, których bohaterami są zwierzęta;  wyjaśnienie ich znaczenia

Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała.

Zapomniał wół, jak cielęciem był.

Koń ma cztery nogi i tak się potyka.

Pasuje jak wół do karety.

Nie kupuj kota w worku.

Karta pracy, cz.4, str.9

Oglądanie obrazka, odszukiwanie na nim śladów zwierząt. Łączenie obrazków zwierząt z ich śladami. Czytanie z rodzicem ( lub samodzielnie ) nazw zwierząt. Naklejanie zdjęć  zwierząt w odpowiednich miejscach.

Słuchanie zagadek Bożeny Formy, które recytuje rodzic.

Lubi głośno gdakać, kiedy zniesie jajko.

Każdy wie, że jest stałą kurnika mieszkanką.  (kura)

Zakręcony ogonek, śmieszny ryjek ma.

,,Chrum, chrum – głośno woła – kto jedzenie da?”  (świnka)

Na przykład łaciate, w oborze mieszkają.

Pasą się na łąkach, zdrowe mleko dają.   (krowy)

Nie pieje, nie gdacze, tylko głośno kwacze!

Po stawie pływa. Jak się nazywa?  (kaczka)

Grzebień ma na głowie, swoim głośnym pianiem

Wszystkich wczesnym rankiem budzi na śniadanie.   (kogut)

 

Czwartek, 15.04.2021r.

Zabawa ,,Co nam dają zwierzęta?”

Należy przygotować pięć obręczy i obrazki: kury, owcy, krowy, pszczół, gęsi, jajek, miodu, jogurtu, sera, wełny, pióra, poduszki.

Rodzic układa na dywanie pięć obręczy, w każdej z nich umieszcza zasłonięty obrazek zwierzęcia z wiejskiego podwórka (kury, owcy, pszczół......). Podchodzi z dzieckiem do poszczególnych obręczy i odsłania obrazki. Dziecko nazywa przedstawione na nich zwierzęta i zastanawia się, co one dają człowiekowi.

Rodzic pokazuje drugą grupę obrazków (jajka, miód, mleko...). Dziecko nazywa produkty pochodzące od zwierząt i umieszcza obrazki w obręczach , przy zdjęciach odpowiednich zwierząt.

Zabawa ,,Smakujemy i dotykamy”

Należy przygotować produkty pochodzenia zwierzęcego, apaszkę.

Rodzic pokazuje dziecku produkty, które pochodzą od zwierząt, np.: ser, jajka, miód mleko. Potem zasłania dziecku oczy i podaje do dotknięcia lub spróbowania wybrany produkt. Dziecko podaje nazwy produktów, a po odsłonięciu oczu nazywa zwierzęta, od których te produkty pochodzą i wskazuje je na obrazkach (ćwiczenie poprzednie)

,,Co można zrobić z tych produktów?”

Rodzic podaje nazwę produktu otrzymanego od zwierząt, a dziecko mówi, do zrobienia czego można go wykorzystać. Np. jajka – ciasto, kanapki; mleko- ser, budyń; wełna – szalik, czapka

Ćwiczenia klasyfikacyjne - ,,Co jedzą zwierzęta?”

Należy przygotować obrazki przedstawiające zwierzęta i  pożywienie zwierząt z wiejskiego podwórka. Dziecko nazywa pokarmy (marchew, ryby, trawa, siano, kości, mleko). Potem układa przy obrazkach określonych pokarmów sylwety zwierząt, które się nimi żywią. Np.:

ziarna zbóż – kura, koń, kaczka, gęś

marchew, kapusta – królik

mleko, ryby – kot

trawa, siano – krowa, owca, koza, koń

kości, mięso – pies

 

Piątek, 16.04.2021r.

Karta pracy, cz.4, str. 10

Oglądanie strony gazety ze zdjęciami przedstawiającymi prace na wsi. Określanie, co to za prace. Rysowanie w każdym kolejnym polu o jedną łopatę więcej niż w poprzednim.

Pole

Na polach rozpoczęły się prace: orka, bronowanie, a następnie siew i sadzenie roślin.

-Dawniej nie było traktorów. Co wykorzystywano do prac polowych?

- Co robią ludzie w ogródkach? Co jest im potrzebne do pracy?

Sad

W sadzie wiosną właściciele przycinają gałęzie drzew i krzewów, opryskują drzewa, bielą wapnem ich pnie.

- Dlaczego są wykonywane takie prace?

Zwierzęta wiejskie

Rolnicy przez cały rok codziennie muszą dbać o zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie.

Czy praca rolnika jest łatwa?

Oglądanie obrazków narzędzi ogrodniczych : grabi, wideł, łopaty, motyki, sekatora, konewki. Dziecko dzieli ich nazwy na sylaby. Określa , do czego służą kolejne narzędzia.

Karta pracy, cz.4, str.11

Rysowanie narzędzi ogrodniczych po śladach. Czytanie z rodzicem lub samodzielnie ich nazw. Łączenie rysunków z nazwami. Rysowanie w każdym kolejnym polu o jedne grabie mniej niż w poprzednim.

 


Temat tygodnia: WIELKANOC

Wtorek, 6.04.2021r.

Słuchanie ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

JAJKO to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.

PISANKI dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.

CHLEB jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

PALEMKA miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.

MAZURKI przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.

CHRZAN, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.

BARANEK z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Kiedy gospodynie wypiekały BABY DROŻDŻOWE, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową, albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.

ZAJĄCZEK obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

Karta pracy, cz.3, s.72

Czytanie podanych wyrazów z rodzicem (lub samodzielnie). Łączenie ich z odpowiednimi obrazkami. Rysowanie po prawej stronie karty takich samych pisanek, jakie są po lewej stronie karty.

 

Środa, 7.04.2021r.

Słuchanie ciekawostek na temat pisanek.

Legenda głosi, że Maria Magdalena, kiedy szła w niedzielę wielkanocną do grobu Chrystusa, zabrała ze sobą jajka, które miały być posiłkiem dla apostołów. Po spotkaniu Chrystusa, który zmartwychwstał, zauważyła, że jajka zmieniły kolor na czerwony. Od tej pory przyjął się zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc. Malowane we wzory jajko nazywa się PISANKĄ, bo zgodnie z tradycją te wzory ,,pisze się” rozgrzanym woskiem na jajku. Gdy jajko z napisanym wzorem zanurzymy w farbie, a potem usuniemy wosk w gorącej wodzie, pozostanie jasny wzór na barwnym tle. Kiedyś pisanki zakopywano pod progami domów, aby zapewniły mieszkańcom szczęście i dostatek. Skorupki jaj wielkanocnych rzucano też pod drzewa owocowe, aby zapobiec szkodnikom i sprowadzić urodzaj. Dziewczęta myły włosy w wodzie, w której gotowano jajka na pisanki, aby bujnie rosły i podobały się chłopcom. W zabawie zwaną walatką lub wybitką toczono po stole pisanki lub uderzano nimi o siebie. Posiadacz stłuczonego jajka tracił je na rzecz właściciela nienaruszonej pisanki. Inną grą było rzucanie pisankami do siebie lub przerzucanie ich przez dachy kościoła.

Karta pracy, cz.3, s.73

Rysowanie po śladach rysunków drugich połówek pisanek. Rysowanie po prawej stronie karty takich samych pisanek, jakie są po lewej stronie.

Karta pracy, cz.3, s.74

Przedstawienie sytuacji na obrazkach za pomocą liczmanów. Układanie zadań. Słuchanie zagadek, rozwiązywanie ich.

Karta pracy, cz.3, s.75

Zaznaczanie kropkami kolejności zdarzeń w historyjce. Opowiadanie historyjki. Kończenie rysowania kurczątek według wzoru.

 

Czwartek, 8.04.2021r.

Karta pracy, cz.3, s.76

Oglądanie obrazka koszyczka wielkanocnego. Zaznaczanie kolejności jego przygotowania kropkami. Kończenie ozdabiania jajka według wzoru.

Poznanie ciekawostek na temat pisanek.

Uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie wszelką pomyślność. Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem. Panna mogła dostać pisankę czekoladowo-marcepanową z pierścionkiem zaręczynowym w środku. Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler P.C. Faberge wykonał takie drogie pisanki na zamówienie cara Rosji.

Karta pracy, cz. 3, s.77

Kolorowanie koszyczka zgodnie z kolorami kropek. Dzielenie nazw zdjęć na sylaby lub na głoski. Rysowanie pod każdym zdjęciem odpowiednią liczbę kresek, odpowiadającą liczbie sylab (lub głosek).

 

Piątek, 9.04.2021r.

Karta pracy, cz.3, s.78

Rysowanie po śladach, bez odrywania kredki od kartki. Kolorowanie rysunku jajek.

Słuchanie wiersza Władysława Broniewskiego ,,Śmigus”

Śmigus! Dyngus! Na uciechę z kubła wodę lej ze śmiechem!

Jak nie kubła, to ze dzbana, śmigus-dyngus dziś od rana!

Staropolski to obyczaj, żebyś wiedział i nie krzyczał,

gdy w Wielkanoc, w drugie święto, będziesz kurtkę miał zmokniętą.

Rozmowa na temat wiersza

- Co to jest śmigus-dyngus?

- Co to znaczy staropolski obyczaj?

- Kiedy obchodzi się śmigus-dyngus?

Wyjaśnienie, jak rozumiany był ten zwyczaj dawniej.

Kiedyś były to dwa różne obyczaje wielkanocne. Jednym z nich był dyngus, który polegał na tym, że młodzież chodziła po domach i zbierała datki w postaci jajek, wędlin, ciast itp. Śmigus natomiast miał odmienny charakter i polegał na uderzeniu na szczęście rózgą wierzbową z baziami. Rózga ta była wcześniej święcona w Niedzielę Palmową.

Karta pracy, cz.3, s.79

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem samodzielnie. Ozdabianie rysunków jajek według wzoru (rytmu) z poprzedniej karty.

Karta pracy, cz.3, s.80

Rysowanie pisanki po śladzie. Rysowanie po śladach rysunków spirali.

 


 

29.03-02.04.2021 

Zadania_na_caly_tydzien_-_Krasnale.pdf

 


Pieciolatki_11.12..pdf

Pieciolatki_10.12.(1).pdf

09.12.pieciolatki.pdf

Pieciolatki_08.12..pdf

Pieciolatki_07.12.2020.pdf

Pieciolatki_4.12.2020.pdf


smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley


" Krasnale" Tydzień dwunasty ( 08.06.2020r.-12.06.2020r.)

Zadania_na_tydzien_12_-_Krasnale.doc

 


"KRASNALE” Tydzień  jedenasty (01.06. 2020r.- 05.06.2020r.)


"KRASNALE” Tydzień  dziesiąty (25.05. 2020r.- 29.05.2020r.)

Krasnale-_zajecia_na_caly_tydzien_X.doc


"KRASNALE” Tydzień  dziewiąty (18.05. 2020r.- 22.05.2020r.)

Zadania_na_tydzien_dziewiaty_-_Krasnale.doc


"KRASNALE” Tydzień ósmy  (11.05. 2020r.- 15.05.2020r.)

Zadania_na_tydzien_VIII__-_11.05-15.05.2020r._-Krasnale.doc


"KRASNALE” Tydzień siódmy  (04.05. 2020r.- 08.05.2020r.)

Zadania_dla_grupy_-_Krasnale_-_7_tydzien.doc


"KRASNALE” Tydzień szósty  (27.04.2020r.- 30.04.2020r.)

Zadania_krasnale.doc  na cały tydzień


,,KRASNALE” Tydzień piąty  (20.04.2020r.- 24.04.2020r.)

Krasnale-_zadania_na_tydzien_piaty.doc


,,KRASNALE” Tydzień czwarty  (14.04.2020r.- 17.04.2020r.)


Zadania_-_KRASNALE_IV_tydzien.docx


Zadania dla dzieci na Tydzień trzeci (6.04.2020r.-10.04.2020r).

Grupa_KRASNALE-_zajecia_na_caly_tydzien.doc


Zadania dla dzieci na tydzień 30.03- 03.04.2020r.

Grupa_przedszkolna_KRASNALE.docx - zadania na cały tydzień


 

Zadania dla dzieci na tydzień - 23.03.- 27.03.2020r.

poniedzialek.pdf

Wtorek.pdf

Środa_.pdf

Czwartek_pdf

Piatek_.pdf

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika
    ul.Racławicka 2
    66-620 Gubin
  • 684558146

Mapa