Wycieczka do Cottbus

Uczestnikom zajęć stwarza się możliwości  weryfikowania swojej znajomości języka niemieckiego podczas organizowanych wycieczek do Niemiec. Pierwsza z nich zorganizowana była do Cottbus 17.06.2015 r. Dzieci zwiedzały ZOO – największe w Brandenburgii. Zobaczyły tam słonie, lemury, pingwiny, tygrysy i wiele innych gatunków zwierząt ze wszystkich zakątków świata. W Planetarium uczniowie obejrzeli film ukazujący  otaczający nas wszechświat. Jeździli kolejką wąskotorową w okolicach Zoo, stadionu piłkarskiego i parku Branitz, który również zwiedzali.

Wycieczka do Berlina

Celem wycieczki do Berlina (20.11.2015 r.) było zapoznanie uczniów ze stolicą Niemiec. Uczniowie zwiedzili Muzeum Techniki i Spektrum oraz zobaczyli z bliska najpopularniejsze atrakcje turystyczne Berlina: Bramę Brandenburską, Reichstag, Mur Berliński, Pomnik Holokaustu, Pomnik Żołnierzy Radzieckich, Wyspę Muzeów i wiele innych charakterystycznych dla Berlina miejsc i budowli. To była ich druga wycieczka
do Niemiec, w czasie której uczniowie mieli możliwość rozmowy w języku niemieckim.

Wycieczka do MRU

Uczniowie, którzy uczą się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej  poznają również kulturę, sztukę,  geografię i historię Niemiec, a zatem następną wycieczką była wyprawą do Kaławy czyli Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień (10.06.2016 r.).
Tam uczniowie odbyli lekcję historii Polski i Niemiec o czasach II Wojny Światowej
i znaczeniu tego miejsca podczas nacierania frontu wschodniego. Wykładu wysłuchali
w czasie ponad dwugodzinnej wędrówki podziemnymi korytarzami rejonu umocnień. Mieli również okazję przejechac się wozem bojowym. Po ognisku z kiełbaskami uczniowie wyruszyli w droge powrotną do Gubina.

Wycieczka do Książa i Osówka

Zorganizowana również została wycieczka do zamku Książ i kompleksu Osówka (21.10.2016 r.). Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć eksponaty z czasów II wojny światowej oraz poczuć klimat podziemnego zespołu korytarzy w Książu i kompleksie Osówka. Doświadczenia i wiedza zebrane przez uczniów podczas zwiedzania na trwałe zapadły
w ich pamięci. W trakcie wycieczki pokazane były uczniom nie tylko części barokowe zamku, ale również sypialnia Hitlera czy pomieszczenia zamkowe, przebudowane
w tajemnicy podczas II wojny światowej np. czterdziestometrowy szyb windy, którą Hitler mógł szybko zjechać do podziemnego schronu. Program wycieczki obejmował również zwiedzanie kompleksu Osówka, którego budowę Niemcy rozpoczęli w czasie II wojny światowej. Przeprowadzone były wykłady z historii tych miejsc.

Wycieczka do Berlina - ZOO

Uczniowie Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Gubinie w dniu 12 maja 2017 r. wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Berlina. Była to grupa dzieci uczęszczających na zajęcia języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Pierwszym punktem programu wycieczki był spacer po stolicy Niemiec i poznanie historii najczęściej odwiedzanych miejsc w Berlinie. Uczniowie zobaczyli piękną architekturę Wyspy Muzeów. Następnie przeszli pod Bramą Brandenburską na Plac Paryski, a stamtąd pod Pomnik Holokaustu oraz Reichstag.

Drugim punktem programu było zwiedzanie Berlińskiego ZOO, gdzie największe wrażenie na uczniach zrobiło akwarium z dużą ilością zwierząt wodnych. Zainteresowaniem dzieci cieszyły się również hipopotamy, lwy i słonie.

Berlin o tej porze roku ukazał dzieciom swoje najpiękniejsze oblicze. Tym bardziej, że pogoda tego dnia dopisała. Wszystko to razem sprawiło, że dzieci zadeklarowały chęć ponownego wyjazdu do stolicy Niemiec i zwiedzania miejsc, których jeszcze nie widziały, a jest ich całe mnóstwo.

WYCIECZKA DO BERLINA 17.11.2017 ROKU

W listopadzie 2017 roku uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Gubinie wzięli udział w wycieczce do Berlina zorganizowanej przez nauczycieli języka mniejszości narodowej – języka niemieckiego.

W trakcie wycieczki dziaci widziały: ALEJĘ POD LIPAMI, WIEŻĘ TELEWIZYJNĄ, BRAMĘ BRANDENBURSKĄ i POMNIK HOLOKAUSTU, poznając historie związane z tymi miejscami. Uczniowie zwiedzili również MUZEUM TECHNIKI gdzie widzieli samoloty z czasów II wojny światowej, pierwszą kolejkę elektryczną Simensa, lokomotywy parowe i wiele innych ciekawych wynalazków. Ponadto oglądały różnorodne znaleziska oceaniczne i wyroby z kości wielorybów. W SPECTRUM, będącym częścią zwiedzanego muzeum, dzieci dowiedziały się jak powstaje białe światło, jaką siłę ma dzwięk i jak tworzą się błyskawice.

W drodze powrotnej podsumowano całą wycieczkę, a uczniowie wykazali się świetną pamięcią i refleksem w udzielaniu odpowiedzi na zadawane im pytania.