Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Gubinie wprowadził w 2014 r. dodatkowy przedmiot nauczania w szkole podstawowej. Był to język niemiecki jako język mniejszości narodowej. Najważniejszym dokumentem określającym formę jego realizacji  jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

W ramach realizacji wyznaczonych zadań mających na celu naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej zakupione zostały komputery typu LAPTOP, tablica interaktywna, program komputerowy do nauki języka niemieckiego.

Zakupiono również pomoce dydaktyczne takie jak podręczniki i ćwiczenia do nauki języka niemieckiego, gry planszowe w języku niemieckim oraz materiały piśmiennicze i plastyczne.

Lekcje języka mniejszości narodowej nie są typowymi lekcjami nauki języka niemieckiego lecz czasem, w ciągu którego dzieci poprzez zabawę, gry komputerowe i zajęcia plastyczne przyswajają sobie w sposób naturalny język niemiecki, a gry językowe przeprowadzone przy pomocy tablicy interaktywnej spotkały się z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem uczniów w czasie zajęć. Użycie tablicy interaktywnej zwiększa tempo i skuteczność uczenia się języka niemieckiego.