W dniu 21.10.2016 na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście odbyły się finały LOM w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Finał wojewódzki był poprzedzony eliminacjami powiatowymi. Biegi finałowe zostały rozegrane w sześciu kategoriach. W zawodach na dystansie 1000 m bardzo dobrze zaprezentował się Adrian Sykuła, uczeń klasy VI SP-1 Gubin. Nasz zawodnik zajął V miejsce w gronie 102 startujących biegaczy. Walka o medal trwała praktycznie do samej linii mety. Za swój sukces Adrian otrzymał pamiątkowy dyplom z rąk Prezesa Szkolnego Związku Sportowego, pana Zbigniewa Bermesa. Serdecznie GRATULUJEMYJ
W dniu 29.09.2016 roku na Stadionie Miejskim w Gubinie odbyły się XVIII Mistrzostwa Powiatu Krośnieńskiego w indywidualnych biegach przełajowych, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorem zawodów była nasza szkoła oraz Starostwo Powiatowe z Krosna Odrzańskiego. Stawką zawodów sportowych był awans do finałów wojewódzkich. Na trasie usytuowanej na terenie stadionu sportowego w Gubinie, uczestnicy zawodów biegali podzieleni na grupy wiekowe.
W zawodach rewelacyjnie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły podstawowej. W kategorii klas III-IV wygrała Martyna Żelichowska, natomiast w kategorii klas V-VI chłopców, zawody na dystansie 1000 m wygrał Adrian Sykuła z klasy VI. Martyna i Adrian otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrodzeni zostali złotymi medalami.
W punktacji szkół bardzo dobrze wypadła nasza szkoła SP-1 Gubin, zajmując 1 miejsce w kategorii chłopców w powiecie krośnieńskim. GRATULACJEJ
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy Ia, IIa i IIb wspólnie śpiewali piosenki patriotyczne i pracowali z mapą Polski. Podczas warsztatów plastycznych wykonywali kotyliony w barwach narodowych.
Listopad to czas refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę. Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci.
Spotykaliśmy się dzisiaj na apelu z okazji 98-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności .
11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

- O Boże, proszę pani, a po co to nam? Po co mamy poznawać przeszłość? Wchodzimy do Europy, nowe porządki, euro, Europa bez granic, to po co to trucie? - spytał na początku przedstawienia Stanisław.
Te słowa spowodowały, że obudzili się uśpieni na obrazach przodkowie chłopca.
Przeszłość niepotrzebna! - zapytał oburzony dziadek .
Korzystając z ogromnej wiedzy, doświadczenia jakie zdobyli przed laty, obrazując swoje przykłady pięknymi pieśniami patriotycznymi i zdjęciami udowadniali praprawnukowi " Po co nam przeszłość".
- A czy wy wiecie, ze gdyby nie ta niepotrzebna przeszłość, to dzisiaj do Europy byście nie weszli?
- Nie byłoby was w Europie, bo i Polski by nie było.
- Nie jednoczylibyście się, bo tu nie byłoby naszego kraju.
- A jest dzięki przeszłości.

- Przecież gdyby nie oni...
- Gdyby nie oni, wszystko potoczyłoby się inaczej - powiedzieli Dziadek i Babcia
W takiej niesamowitej lekcji o przeszłości uczestniczyli dziś wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Apel przygotowali uczniowie klasy piątej oraz szóstej a i szóstej b z wychowawcami - paniami: Elżbietą Ziembą, Elżbietą Kalutą i Sylwią Jaworską
O oprawę muzyczną zadbała pani Anna Dobek. Prezentację obrazującą przeszłość przygotował pani Adriana Chmielewska-Siwek. Dekoracje uczniowie pana Marka Markowskiego.
Dziękujemy wszystkim za uwagę.
Samopoznanie
Jaki jestem? Planowanie przyszłości z głową
z doradcą zawodowym MCK OHP (Młodzieżowe Centrum Kariery OHP) panią Martą Dawid
Klasa III a - 2 listopada
Klasa III b - 9 listopada
W naszej szkolnej bibliotece nareszcie pojawiły się nowe książki!
Jest tam między innymi „Niezgodna”! Veronici Roth.
To cała seria wspaniałych książek. Uwielbiam fantasy i wszystkim polecam pozycje z tej serii. Zapraszam do biblioteki, zaczęły się tam wreszcie pojawiać interesujące książki do czytania dla przyjemności, powiedziała Ola Kalchert z klasy Ib.
Oliwia Adamowicz III a dodała…
Cała ta seria i dla mnie jest fascynująca. Szczególnie ze względu na związek między „Cztery”, a „Tris”, czyli głównymi bohaterami sagi. Polecam je osobom, które lubią czytać książki fantasy …z wątkami miłosnymi.
9 listopada odbył się turniej wiedzy o Święcie Niepodległości w którym wzięły udział klasy IIIA i IIIB SP. Uczniowie mieli do wykonania 5 zadań o różnym stopniu trudności: krzyżówka, puzzle, uzupełnianie luk w hymnie państwowym i odczytywanie informacji z tekstu źródłowego i prezentacji multimedialnej.
W dniu poprzedzającym turniej uczniowie wykonali flagi, które były emblematami każdej grupy. Podczas turnieju wszyscy świetnie się bawili.
Uczniowie wykazali się duża wiedzą na temat niepodległości swojego kraju, która oceniało szanowne jury w składzie: pani dyrektor Dorota Grzelak, zastępca dyrektora pani Dorota Milto, pani pielęgniarka Grażyna Kufczyńska i pedagog Monika Miazek. Program przygotowały Helena Liczbińska i Elżbieta Salej.
„Noc z grami logicznymi”
04.11.2016 roku odbyła się na sali gimnastycznej impreza integracyjna dla klasy IV b i VI b.
Była to doskonała okazja, aby uczniowie mogli odpocząć od gier komputerowych, telefonów i tabletów. Dzieci przypomniały sobie o istnieniu gier planszowych, które odeszły w zapomnienie, a są dobrą okazją do spędzenia wspólnego czasu. Rozwijają logiczne myślenie i wyobraźnię. Na parkiecie „królowały” warcaby, monopol, chińczyk, piłkarzyki i inne.
Podczas wieczoru uczniowie mogli sprawdzić swoje siły w różnych konkurencjach sportowych oraz w grach zespołowych. Najbardziej wytrwali mogli obejrzeć jeszcze film. Byli tacy, co nie spali do rana i przegadali całą noc…
I świetnie!!! Oznacza to, że komunikacja międzyludzka jeszcze istnieje…
Imprezę przygotowały: M. Gruszecka – wych. IV b oraz S. Jaworska wych. VI b.
"Znana była już w Starożytności, jednak ze względu na swój smak, który dalece różnił się od tego, jaki znamy obecnie, nie była wówczas zbyt ceniona. Dopiero w XIV wieku, kiedy to wyhodowana została najlepiej znana nam dziś odmiana o jędrnym korzeniu i słodkawym posmaku, na dobre weszła do naszego jadłospisu.
Marchewka, bo o niej tu mowa jest tanim i powszechnie dostępnym warzywem o intensywnym, żółtopomarańczowym zabarwieniu. Często spotykamy ją w najróżniejszych daniach lub jako składnik popularnych soków.
Znaleźć w niej możemy witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także witaminę E, H, K oraz PP. Nie brak też składników mineralnych takich, jak wapń, potas, sód, żelazo, miedź, fosfor, magnez, cynk i kobalt. Zawiera też kwas foliowy, kwas jabłkowy, inozytol oraz pektyny. Dzięki obecności dużej ilości błonnika, marchewka pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Sprzyja wydalaniu z organizmu produktów odpadowych przemiany materii. Marchew ma bardzo pożądany wpływ na naszą skórę - delikatnie wygładza zmarszczki i nadaje skórze intensywniejszą barwę - dzięki czemu poleca się ją latem, gdy się opalamy. Inną zaletą marchwi - chyba najlepiej nam znają - jest jej korzystny wpływ na nasze wzrok. Zawdzięczamy to obecności beta-karotenu. Ten sam związek ma jednak też i inne właściwości. Przyczynia się m.in. do ochrony przed drobnoustrojami. Ma także działanie antyoksydacyjne i wzmacniające odporność. Marchewkę najlepiej spożywać na surowo. Jest wówczas najbardziej wartościowa, choć ceną za to jest jej większa ciężkostrawność. Ugotowana staje się o wiele bardziej lekkostrawna, dzięki czemu mogą ją jeść już malutkie dzieci. Obróbka termiczna sprawia jednak, iż traci ona część swoich wartości odżywczych." - źródło- polki.pl
Z uwagi na wyżej wymienione właściwości - Marchewka, stała się bohaterką dzisiejszej ( 28 października) akcji Samorządu uczniowskiego. Już od kilku lat promujemy w taki właśnie sposób ideę zdrowego odżywiania się. Pyszne, świeże marcheweczki, ciasto, babeczki a nawet sałatki cieszyły się jak zawsze dużą popularnością.
Na zdrowie
Dnia 26.10.2016 r. w Gubińskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród edukacyjnych dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich miasta Gubin.
Wśród osób wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii szkół podstawowych stypendium otrzymał:
W kategorii szkół gimnazjalnych stypendium otrzymała:
Sylwia Biłeńki za dorobek naukowy.
Z rąk Burmistrza miasta Gubina p. Bartłomieja Bartczaka uczniowie utrzymali oryginalne statuetki w kształcie pszczelego ula, pamiątkowe albumy oraz nagrody pieniężne.
Pozostali uczniowie naszej szkoły nominowani do nagrody edukacyjnej otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy, są to: M. Kawka, M. Jóźwiak, P. Giergasz, N. Liczbińska, A . Trąkowska, J. Koźmiński, J. Samociuk.
Na uroczystą galę przybyli także rodzice wyróżnionych dzieci, dyrektorzy szkół, nauczyciele, którzy przyczynili się do sukcesów swoich podopiecznych: p. Magdalena Durniatt-Gruszecka, p. Elezbieta Cichowska, p. Marzanna Koźmińska.
27października 2016r. czworo uczniów z naszej szkoły ,
Jakub Ryba z kl. IIa, Przemysław Siwek z kl.Va ze Szkoły podstawowej nr 1, Weronika Wendrowska z kl. IIb i Patrycja Leszkiewicz z kl. IIIb z Gimnazjum nr 1,
zostało zaproszonych wraz z opiekunem na podsumowanie
"Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o tematyce Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża".
Uroczystość odbyła sie w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. Imprezę uświetnił swoją obecnością senator Waldemar Sługocki .
Każdy z naszych uczniów zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Nadmienić należy, że w konkursie wzięło udział 571 uczniów z 59 placówek oświatowych z terenu województwa lubuskiego.
Gratulujemy
25 października 2016r. uczniowie z klasy Ib gimnazjum na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Gubinie mieli zaszczyt zobaczyć piękne, radosne i pełne uśmiechów, ale i zmuszające do refleksji przedstawienie z okazji Dnia Nauczyciela pt. " Szkoła im. Jowisza", które przygotowali wychowawcy i młodzież z ośrodka. Dziękujemy za zaproszenie. Klasa Ib z wychowawcą.

Dnia 26 października kolejny raz włączyliśmy się do najbardziej znanej akcji promującej czytanie.
Tym razem spotkaliśmy się w szkolnej auli, aby słuchać głośnego czytania w wykonaniu uczennic z klas gimnazjalnych. Dziewczynki wspaniale wczuły się w role narratorów. Przygotowały także stroje i rekwizyty.
Ola Kalchert i Ola Walko zaprezentowały fragment „Harrego Pottera”,
Natalka Krasowska pięknie przeczytała fragment „Króla Lwa”.
Największe brawa od widowni zdobyła Natalia Faltyn, która zaprezentowała „Dzieci z Bullerbyn” oraz Karolina Iwaniak niezrównanie interpretując „Czerwonego Kapturka”.
Przed dziećmi wystąpiły również Weronika Bajor, Oliwia Adamowicz, Karolina Gruntowska i Emanuela Wierzbicka.
Lektury ze „szczenięcych lat” naszych gimnazjalistek okazały się bardzo aktualne i do dziś cieszą się dużą poczytnością.
Całe spotkanie przygotowane zostało w naszej odnowionej auli, panie bibliotekarki: Danuta Siewruk i Halina Polańska zadbały o dobry nastrój imprezy czytelniczej.
Przy okazji tego spotkania dzieci wymieniały korzyści płynące z głośnego czytania.
Ogólnopolski Tydzień Kariery w ZSLiT
Dzięki uprzejmości Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych uczniowie klas III naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w spotkaniach i warsztatach zorganizowanych przez ZSLiT w Gubinie, a tym samym przekonać się, jak wygląda szkoła ponadgimnazjalna i poszczególne pracownie oraz czego uczniowie uczą się na zajęciach zawodowych. Przez 5 dni odbywały się różne zajęcia dla zainteresowanych uczniów i całych klas.
Braliśmy udział w :
Odbyło się też ogólne spotkanie w auli z nauczycielami uczącymi w ZSLiT, na którym uczniowie otrzymali broszurki i informacje dotyczące kierunków kształcenia w nowym roku szkolnym.
TYDZIEŃ KARIERY W ZSLiT 17.10.2016 - 21.10.2016
Udział w warsztatach i spotkaniach biorą uczniowie klas III
Data : 17 października (poniedziałek)
Data: 18 października (wtorek)
Data: 19 października (środa)
Data: 20 października (czwartek)
Data: 21 października (piątek)
"Dolny Śląsk nie do opowiedzenia. Do zobaczenia!"
Zgodnie z tą maksymą, uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka mniejszości narodowej, wyruszyli w piątek 21 października szlakiem tajemnic Dolnego Śląska.
Wspaniała historia Dolnego Śląska obfitowała w niesamowite wydarzenia.
Pozostałością jej bogactwa są dawne rezydencje magnackie i książęce – doskonale zachowane zamki i pałace. Każdy z nich przyciąga swoimi tajemnicami. Niektóre opierają się o legendy, inne o wydarzenia z czasów ostatniej wojny światowej. Wszystkie są magnesem przyciągającym turystów, a ostatnio też filmowców. Któż nie chciałby zajrzeć w miejsce, gdzie powstawał „Wiedźmin” lub „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”?
Zwiedzili KSIĄŻ - dolnośląską perłę architektury, olbrzymi, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, niegdyś rezydencję rodu Hochebergów oraz Księżnej Daisy - uważanej za najpiękniejszą kobietę na świecie :-). Spacerowali wśród egzotycznych roślin w Palmiarni.
Następnie wyruszyli do owianego tajemnicą Kompleksu OSÓWKA, gdzie czekały na uczniów ekstremalne przygody - spływ łodzią podziemnymi korytarzami, spacer po trapie i zwiedzanie tunelów ciągle nieodkrytego do końca Riese.
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
W czwartek 20 października pierwszaki odwiedziły Straż Pożarną.
Wycieczka była przygotowaniem do konkursu plastycznego pt. „Mój przyjaciel strażak”.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca strażaka, dlaczego jest tak ważna i niebezpieczna, do czego służą pojazdy Straży Pożarnej, ilu strażaków pracuje w Gubinie i wielu innych ciekawych informacji. Dzieci dostały od strażaków drobne upominki, podziękowały za poświęcony czas i przyjęły zaproszenie na następną wizytę. DZIĘKUJEMY GUBIŃSKIM STRAŻAKOM
.
20 października w Dzikowie, w przepięknej jesiennej scenerii,
odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych.
Otrzęsiny rozpoczęły zajęcia z panem Andrzejem Nowackim, który jak zawsze ciekawie opowiadał o drzewach rosnących w polskich lasach. Następnie wszyscy wybrali się na spacer Ścieżką przyrodniczą.
Przed spacerem po lesie pani Halina Polańska przeprowadziła krótką rozgrzewkę. Kolejnym punktem otrzęsin były konkurencje sprawnościowe - przeciąganie liny, rzut jajkiem, wyścigi z wykorzystaniem balonów. Nie mogło zabraknąć obowiązkowych konkurencji, czyli picia mleka na czas i rysowania wychowawczyni z zamkniętymi oczami.
Po przejściu wielu prób sprawnościowych i umysłowych 47 gimnazjalistów z klas I przyjętych zostało oficjalnie ( przy pomocy ołówka pani dyrektor) do szczytnego grona braci uczniowskiej Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Gubinie. Potwierdzają to dyplomy, jakie otrzymali od pani dyrektor Doroty Grzelak gospodarze klas.
Na koniec wszyscy wspólnie upiekli przy ognisku kiełbaski, chlebek, bułki a nawet pianki. Najedzeni gimnazjaliści znaleźli czas w Dzikowie na grę w piłkę, słuchanie muzyki a nawet taniec.
Uczniowie z "Kopernika" przyłączyli się w poniedziałek do próby pobicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji. Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach Programu Edukacyjnego
„Ratujemy i Uczymy Ratować".
W poniedziałek, 17 października, uczniowie z gubińskich szkół włączyli się do bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji. Do pobicia wyniku ustanowionego w Niemczech, potrzeba ponad 11 tys. 840 osób. W Szkole Podstawowej nr 2 masaż serca prowadziły dzieci, Strażacy, pracownicy Urzędu miasta, WOPR, Straż Miejscka, Policjanci.
Zasada bicia rekordu jest prosta. Wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, posiadać fantom i przez pół godziny od południa prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.
Dzień bicia rekordu nie jest przypadkowy, bowiem dzień wcześniej - 16 października - obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Wszystkie zdjęcia z akcji dostępnę na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gubinie
Klasa IIc przygotowała dla nauczycieli
i pracowników szkoły
pełen uśmiechów i serca apel.
W ramach „Eskapady przyrodniczej”
11 i 12 października 2016 roku uczniowie naszej szkoły (klasy Ia, IIa, IIb i IIIb) wybrali się na
wycieczkę do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze.
Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze.
W Planetarium uczniowie obejrzeli film pt. „Nasz Wszechświat”. W oczekiwaniu na projekcję filmu mogli podziwiać ekspozycje astronomiczne, stanowiska poświęcone Układowi Słonecznemu, a także słynnemu astronomowi Johannesowi Keplerowi.
W Centrum Przyrodniczym młodzież uczestniczyła w zajęciach dedykowanych dotyczących prądu elektrycznego. Uczniowie obejrzeli proste doświadczenia z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Niektóre z doświadczeń można było wykonać samemu. Uczniowie klas I i II zobaczyli po raz pierwszy o czym będą się uczyli na lekcjach fizyki w najbliższym czasie, natomiast dla uczniów klas III była to wspaniała powtórka przed egzaminem gimnazjalnym.
Następnie wszyscy przeszli do sali stanowisk interaktywnych, gdzie młodzież samodzielnie mogła przeprowadzać doświadczenia i obserwacje z biologii, geografii, fizyki i chemii na poszczególnych stanowiskach badawczych. Doskonale się bawiąc, uczniowie mogli poznać największe osiągnięcia nauki i techniki.
Na koniec każdy mógł obejrzeć świat przez okulary wirtualnej rzeczywistości.
To była długa lekcja z biologii, geografii, fizyki i chemii, jednak nikt się nie nudził i każdy znalazł dla siebie coś interesującego.